Že je každý sám strojcom svojho šťastia? To je trochu silné tvrdenie, ale to všetky tie motivačné frázy, vytiahnuté z kontextu, alebo ako nejaká myšlienka z knihy, ktorú nikto nečítal celú. A všetky tie pekné citáty, ktoré dobre znejú, sa berú automaticky za životné pravdy. Za niečo veľkolepé. Ľudia ale automaticky majú za pravdu to, čo im lepšie znie.

Ale áno – za šťastie môžu správne rozhodnutia, usilovnosť, pracovitosť, ochota, správne vzdelanie, využitie životných príležitostí, láska, priateľstvo, rodina, pekné miesta a zážitky. ALE čo to ostatné?

Čo vrodené choroby, postihnutia, úmrtia pri pôrode, úrazy a smrť novorodencov a detí? Už sa snáď od mala rozhodli? Čo ľudia, ktorí prídu o majetok, zdravie alebo život pri živelných pohromách, teroristických útokoch, dopravných nehodách ktoré nezavinili? A čo obete znásilnení, prepadov, lúpeží? Tiež sa rozhodli sami? Čo ľudia, ktorí sa narodia do hladomoru alebo do vojny? Ako sa o to pričinili? Alebo ako môže za svoj pocit šťastia/nešťastia niekto, komu oznámia smrť blízkej osoby?

Ak ste takí premotivovaní, skúste zájsť do národného onkologického ústavu a tam chorým deťom povedzte, že si za to môžu oni. Že si sami nezostrojili svoje šťastie. Alebo to povedzte podnikateľom, ktorí dodržiavajú zákon, predpisy, nariadenia, platia vysoké dane a poplatky. Či im to robí radosť. A či tí, ktorí to všetko šikovne obchádzajú, či kľudne spia a ako sa im pozerá do zrkadla. Či pociťujú šťastie. Či je pravé šťastie kupovať si kamarátov, partnera, sex.

Podobná fráza je “Život je presne taký, aký si ho spravíš.”

Zaujímavé a tiež sa to pekne počúva. Treba sa nad tým ale aj zamyslieť. Pretože, ako sa o ten škaredý život pričinili všetky tie vyššie spomínané obete nehôd, teroristických útokov, lúpeží, znásilnení, vrážd? Ako sa o to pričinili zneužívané a týrané deti? Ako sa o to pričinili ľudia, ktorí sa narodia s chorobami, vadami, nevyvinutými orgánmi? Ako si za to môžu deti v onkologických ústavoch? Ako si to sami spravili? Podľa týchto motivačných fráz? Alebo to zrazu nie je vzorec???

Áno, zachádzam v príkladoch do extrémov. Pretože tieto frázy ľuďom extrémne gumujú hlavy a strácajú vlastný úsudok. Sú tými naučenými vetami tak nasiaknutí, že už ani nepremýšľajú nad tým, čo hovoria a ako odpovedajú.